Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Fara Categorie -> Fara Categorie
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 2397 din data: 13-10-2008 pusa de miritescu adriana : · cu respect, va rog sa-mi raspundeti unde am gresit cand am oprit pe strada Lacului,in fata la BT Asigurari pentru a face fotografiile necesare politei casco si pentru care am primit 2pp. ?
multumesc pentru raspunsul pe care-l astept
|
Raspuns din data de 07-11-2008 : Stimata doamna, nu intelegem intrebarea, va recomandam sa va adresati Politiei Rutiere.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2353 din data: 21-09-2008 pusa de Avatamanitei Cristian : · Pot concesiona un teren (pe o perioada de 20 de ani)in oras si dupa 1 an sau poate 2 sa il cumpar ?
Va multumesc !
|
Raspuns din data de 26-09-2008 : Stimate domn, avand in vedere prevederile Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 – 22 decembrie 1989, cu modificarile si completarile ulterioare si ale Legii nr. 247/2005 privind reforma in domeniile proprietatii si justitiei, precum si unele masuri adiacente, in prezent este suspendata orice vanzare sau concesionare de terenuri situate in intravilanul Municipiului Arad.
Pana la reglementarea prin lege a situatiei juridice, terenurile libere de constructii nu pot face obiectul concesiunii sau vanzarii.
Compartimentul Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2347 din data: 17-09-2008 pusa de jurca ioan : · De la inceput vreau sa mentionez faptul ca aceasta problema am mai semnalat-o primariei si mi s-a spus ca se vor lua masuri. Va rog sa-mi spuneti dupa ce reguli se stabileste amplasarea containerelor de gunoi aferente asociatiilor de locatari, mai in detaliu locuiesc pe strada fluierului nr 6 iar in spatele casei mele se afla containerele de gunoi aferente blocurilor 214,215. Nu dezvoltam problema cu mirosurile si mizeria care trebuie sa o suportam dar as vrea sa stiu ce trebuie sa fac ca aceste containere sa fie mutate mai aproape de cei care le folosesc si nu aproape de mine si sa nu ma mai trimite-ti la polaris intru-cat cei de acolo m-au trimis inapoi la dumneavoastra cum ca dumneavoastra v-ati ocupa de amplasarea acestor containere. Multumesc!?
|
Raspuns din data de 06-10-2008 : Stimate Domn,
Ca urmare a intrebarii dumneavoastra, va comunicam:
Amplasamentele pentru eurocontainerele destinate depozitarii deseurilor menajere trebuie sa respecte urmatoarele reguli generale :
- sa fie pe domeniul public;
- sa se afle la o distanta de minim 5 metri fata de ferestrele locuintelor ;
- sa nu constituie obstacole pentru circulatia auto si pietonala;
- sa fie accesibile autocompactoarelor operatorului de salubrizare iar terenul sa permita o manevrare cat mai usoara de catre personalul muncitor;
- prin pozitia lor, eurocontainerele sa nu impiedice accesul la proprietati( sa nu fie in fata usilor sau portilor);
- sa nu fie la o distanta exagerat de mare fata de locuintele utilizatorilor.
In masura posibilitatilor s-a urmarit stabilirea unor amplasamente care sa satisfaca cerintele de mai sus, si in general sa nu produca disconfort locuitorilor.
Posibilitatea reamplasarii containerelor va fi verificata, urmand sa dam curs sesizarii dumneavoastra, daca este posibil.
Compartimentul Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2342 din data: 12-09-2008 pusa de CRISTINA F. : · AS DORI SA STIU DACA IN ZONA VLAICU SE POT CUMPARA LOCURILE DE PARCARE SAU DACA VREODATA S-AU PUTUT CUMPARA. MENTIONEZ CA MAI MULTI VECINI AFIRMA CA SI-AU CUMPARAT LOCUL DE PARCARE SI FAC SCANDAL DACA PARCAM IN LOCUL LOR. VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS.
|
Raspuns din data de 30-09-2008 : Stimata Doamna,
Ca urmare a intrebarii dumneavoastra va comunicam:
Se pot face rezervari pe strazile cuprinse in cadrul sistemului de parcare cu plata, strazi care sunt enumerate in anexa nr. 1 la| “Regulamentul de parcare cu plata” in municipiul Arad.
Zona Vlaicu nu este cuprinsa in cadrul sistemului de parcare cu plata, drept pentru care nu se pot face rezervari pentru locuri de parcare.
Compartimentul Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2280 din data: 21-07-2008 pusa de anca B : · buna ziua
as dori sa shtiu cui trebuie sa ma adresez pentru a face o sesizare referitoare la o vecina care detine un caine boxer (cred..) imens, si il plimba fara botnita prin tot blocul si in fata blocului?!!
multumesc
|
Raspuns din data de 14-08-2008 : Stimata Doamna,
Urmare a sesizarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
Va aducem la cunostinta faptul ca aveti posibilitatea sa va adresati direct dispeceratului Directiei Publice de Paza, la telefon 0257- 282737.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
|
|